Sekrety Mistrza Fotografii Cyfrowej - Książki #1

Pięć lat temu, kiedy kupiłem pierwszy aparat, to co pokazywało się na jego tylnym ekranie mocno odbiegało od moich oczekiwań. Musiałem coś z tym zrobić. Szukając odpowiedzi na pojawiające się pytania znalazłem kilka ciekawych i wartościowych stron, takich jak szerokikadr.pl. Mimo że jest na nich naprawdę sporo dobrej wiedzy wolę książki. Nie znając żadnych znaczących się w dziedzinie nazwisk wybrałem się więc do empiku. Tak, wtedy można było kupić tam dobre pozycje. Przekartkowałem wszystko co znalazłem na półce z etykietą fotografia. Moją uwagę przykuła niepozorna, średniej grubości książka z ciekawie brzmiącym tytułem: Sekrety mistrza fotografii cyfrowej - 195 ujęć Scotta Kelby’ego. Kupiłem ją i od tego czasu Scott Kelby stał się jednym z moich ulubionych fotografów i nauczycieli.

Książka napisana jest bardzo lekkim i przyjemnym językiem, czyta się ją zaskakująco szybko. Spodobała mi sie na tyle, że zanim zdążyłem przeczytać pierwszą, kupiłem dwie kolejne: Nowe ujęcia Scotta Kelby’ego i W dążeniu do perfekcji. W 2012 roku ukazał się czwarty tom: Lekcje ze Scottem Kelbym, a dwa lata później pierwsze dwie części doczekały się aktualizacji w postaci drugiego wydania. Książki zostały wzbogacone o kilka nowych porad. W tym roku ukazała się polska wersja piątej części Sekretów Mistrza – Nowe spojrzenie Scotta Kelby’ego (Światowa premiera w języku angielskim była w 2014roku).

Każdy tom jest zbiorem fotograficznych porad. Możesz otworzyć którąkolwiek z nich na losowo wybranej stronie i zacząć czytać bez obaw, że czegoś nie zrozumiesz. Znajdziesz tam informacje odnośnie rozmaitych dziedzin fotografii. Scott opowiada o krajobrazach, portretach, sporcie, a nawet ślubach. Na próżno szukać w nich rozbudowanych wywodów na temat filozofii fotografii. Sekrety to taka swoista instrukcja dla fotografów. Autor w prosty sposób pisze o tym jaki sprzęt dobrać do konkretnych zastosowań i co ważne, jak go poprawnie i efektywnie wykorzystać. Ostatni rozdział każdej części poświęcony jest Przepisom na zdjęcia. Kelby dokładnie opisuje jak zostało zrobione kilkanaście z jego zdjęć.

Najnowsza część jest nieco inna niż jej poprzednicy. Na każdy temat przeznaczone są po dwie strony. Najpierw opis pomysłu i porady, a na kolejnej praktyczne wykorzystanie i omówienie konkretnego przykładu.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią to ta pozycja będzie idealną na start. Nawet jeśli jesteś bardziej doświadczonym fotografem jestem pewien, że Scott pokaże Ci sporo sztuczek o których nie miałeś pojęcia.

  /  Permalink  /